Nasleduje záhlavie stránky (názov, logo a slogan) alebo prejdi na Hlavný obsah
Fauna Carpatica - výskum a ochrana fauny Karpatského regiónu
Krajina
Zvieratá
Ľudia
Nasleduje zoznam - Hlavné časti stránky
Nasleduje globálna navigácia alebo prejdi na Hlavné časti stránky
V časopise Herpetology Notes vyšiel článok o vplyve "headstartingu" na správanie a rastové anomálie u korytnačky močiarnej [PDF]. Členovia OZ Fauna Carpatica (Burešová, Danko, Novotný) sú spoluautormi článku.
Pridané: 23.12.2012
Autor: Peter Havaš
12. decembra 2012 na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach úspešne obhájil svoju dizertačnú prácu RNDr. Martin Bona. Práca mala názov "Vybrané etologické prejavy korytnačky močiarnej (E. orbicularis) v prirodzených podmienkach". Konzultantom práce bol Stano Danko - člen OZ Fauna Carpatica.
Pridané: 14.12.2012
Autor: Peter Havaš
56 (slovom päťdesiatšesť) znášok korytnačky močiarnej zničili predátory (líška hrdzavá, jazvec lesný, ...) v roku 2012 na dvoch lokalitách (Tajba, Poľany). Pri priemernom počte 13 vajec v znáške je to len za jeden rok vyše 700 (slovom sedemsto) vajec - tri krát viac, ako je odhadovaná celá slovenská populácia korytnačky močiarnej!
Pridané: 28.9.2012
Autor: Peter Havaš
Keďže množstvo vody na Tajbe závisí výlučne od atmosférických zrážok, posledné dva veľmi teplé a na zrážky chudobné roky spôsobili, že za necelé dva roky (od 12. januára 2011 do 25. septembra 2012) klesla hladina Tajby o 140 cm!
Pridané: 27.9.2012
Autor: Peter Havaš
V časopise Amphibia-Reptilia vyšiel článok o správaní korytnačky močiarnej pri kladení vajec [PDF]. Členovia OZ Fauna Carpatica (Burešová, Danko, Novotný) sú spoluautormi článku.
Pridané: 31.8.2012
Autor: Peter Havaš
24. júla 2012 bola v denníku Nový čas uverejnená reportáž "Zachraňujú poslednú kolóniu korytnačiek". Spovedaní boli dvaja členovia OZ Fauna Carpatica - Stano Danko a Peter Havaš.
Pridané: 27.7.2012
Autor: Peter Havaš
Tak ako každý rok, i v roku 2012 boli v období kladenia zaznamenané migrácie samíc korytnačky močiarnej na ceste medzi Stredou nad Bodrogom a Malým Kamencom a Stredou nad Bodrogom a Somotorom. Žiaľ, ako dokazuje i tento prípad, nie vždy ich korytnačky absolvujú úspešne. Táto samica sa vracala z kladiska a mala v sebe už zárodky vajec pre druhú vlnu kladenia (o náleze informoval Andrej Mock).
Pridané: 13.6.2012
Autor: Peter Havaš
Pridané: 26.5.2012
Autor: Peter Havaš
Zarastanie kladiska korytnačky močiarnej vysokými bylinami a krovinami a prebiehajúca lesohospodárska a poľnohospodáska činnosť vedú k úbytku vhodných plôch na kladenie vajec, čo núti samice korytnačiek hľadať miesto na kladenie vajec ďaleko od vodnej plochy močiara Tajba. Spolu so súčasným početným výskytom hlavného predátora vajec (líška hrdzavá) tak ohrozuje zachovanie populácie korytnačky močiarnej v NPR Tajba.
Pridané: 24.5.2012
Autor: Peter Havaš
21. mája 2012 bol z areálu miestneho podniku na výrobu olejov zistený únik odpadového oleja, ktorý sa postupne šíril až k hranici NPR Tajba. Po následnej medializácii bol olej z odpadovej jamy odčerpaný a uniknutý olej zneutralizovaný.
Pridané: 23.5.2012
Autor: Peter Havaš
V rámci zoologického seminára sa 22. fegruára 2012 na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach uskutočnila prednáška "10 rokov výskumu korytnačky močiarnej na Tajbe". Prednášku mal člen OZ Fauna Carpatica Stano Danko.
Pridané: 25.2.2012
Autor: Peter Havaš
Nasleduje výber obdobia aktualít alebo prejdi na Hlavné časti stránky
Nasleduje aktuálna pozícia stránky alebo prejdi na Hlavné časti stránky
Nasledujú ďalšie sekcie alebo prejdi na Hlavné časti stránky